Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...w Jubileuszowym sezonie 2019/2020.   ***   Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty programowej!
O KLUBIE
Nagrody Klubu Krąg
Działo się w Klubie
Nagrody dla Klubu
25 lecie Klubu
30 lecie Klubu
Nasi Przyjaciele
Ludzie Kręgu
Felietony
Media o nas
Z klubowej kroniki
Regulaminy
Linki
Polityka Prywatności
Kontakt
Felietony

2014-06-24

Krzysztof Wodniczak

Muzyczna Wolność

Przypuszczalnie Wojciech Korda nie przypadkowo został nazwany przez profesora Stefana Stuligrosza, twórcę Poznańskich Słowików, Zbuntowanym Słowikiem. Pasuje do niego to określenie chociażby dlatego, że wylansował utwór "Na betonie kwiaty nie rosną", który do dzisiaj, jest ponadczasowym protest songiem, odnoszący się do czasu przeszłego i tego, co dzieje się tutaj i teraz.

 W numerze 24 (15.06.2014) tygodnika Angora Adam Halber w swoim cyklu "Jak powstają przeboje" opisuje historię utworu Na betonie kwiaty nie rosną i na zakończenie oddaje głos W. Kordzie. Mówi on "Cenzura wstrzymała nagranie, najprawdopodobniej zgrzytał im w uszach ten "beton". Dopiero kiedy w 1980 roku ów beton zaczął się kruszyć, dostaliśmy zezwolenie. A więc nie tylko ze względu na sama pieczątkę ,ale i na jej historię powinna ona znaleźć się  koncercie piosenek Wolności, ale okazuje się, że i na współczesnym młodszym betonie kwiaty nie rosną - śmieje się Korda."  A ten nowy beton ma swój adres - TVP ul. Woronicza 17.

Wojciech Korda wykonując ten utwór może z niekłamaną i ciągle tą samą dynamiką może być nazwany jednym z pierwszych "buntowników", Stał się tym samym dla polskiej sceny wzorem rock and rollowego niepokornego piewcy, który inspirował takie grupy jak Lombard (Przeżyj to sam), Turbo (Dorosłe dzieci), Perfect(Chcemy być sobą), TSA(Trzy zapałki),Republika (Nie pytaj o Polskę), Kult (Polska), Tilt (Jeszcze będzie przepięknie),Chłopcy z Placu Broni (Kocham wolność ) itp.

W TVP rozważano możliwość występu Wojciecha Kordy w koncercie odzyskania wolności, jednak w końcu do występu nie doszło. Argumentem  jednego decydentów telewizyjnych dlaczego Wojciech Korda nie może wystąpić było" NIE BO NIE". Nie ma co - bardzo mocny argument !!! Prawda? O tym kto i w jakim stylu wystąpiła i dlaczego opisali już inni. Nie będę się tym zajmował, bo szkoda sobie darmo strzępić języka. Cieszę się jednak, że wielu ludzi w tym niezależnych dziennikarzy znających się na muzyce podziela moja opinię.

Smutne to, ale niestety prawdziwe. To Wojciech Korda, - jestem absolutnie o tym przekonany - zrobił i robi swoje, nie tylko w życiu koncertowo-muzycznym. Ja podziwiam go za podziwiam go za długowieczność.

Ostatnim namacalnym dowodem jest przyznanie właśnie jemu Złotego Krzyża Zasługi z rąk prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego.

 

Powrót do listy

Copyright (c) 2006-2019 by LT Media Net Sp. z o.o. Linki Polityka prywatności Kontakt